Vraag: Klopt het dat ik denk dat als de data in RD is, je beter Cartesiaans kunt meten?
Want:
In QGIS 3.10 is het venster Opmeten uitgebreid. Deze heeft nu de opties Cartesiaans en Ellipsoïdisch toegevoegd, waarbij standaard Ellipsoïdisch aangevinkt is.
In de QGIS documentatie staat vermeld:
Anders dan in de meest toepassingen voor GIS is de standaard metrisch meten ellipsoïde, met de ellipsoïde die is gedefinieerd in Project ‣ Eigenschappen… ‣ Algemeen. Dat is zo, zowel wanneer geografische als geprojecteerde coördinatensystemen zijn gedefinieerd voor het project.
En daar raak ik (zij-instroom GISser) in verwarring, want de data staat in RD en RD wordt berekend aan de hand van de ellipsoïde Bessel 1841. wikipedia: stap 1 Een gelijkvormigheidstransformatie van ETRS89-coördinaten naar geografische coördinaten ten opzichte van de Bessel (1841)-ellipsoïde.
En als ik de info in het venster Opmeten goed begrijp dan wordt dus mijn RD met ellipsoïde via Bessel 1841 weer omgerekend naar meters.
Ik heb het idee dat er nu dubbel wordt omgerekend: de brondata is RD gemaakt dmv transformatie en de meting maakt van RD via transformatie weer afstand in meters…
Dus: Klopt het dat ik denk dat als de data in RD is, je beter Cartesiaans kunt meten?